Vitmålad samt förgylld. Genombruten rygg. Snidad dekor av bla. bladstav samt bladhölster. Sarg med pärlstav. Stoppad sits. L ca 161.
Slitage, ställvis kraftig. Renoverad samt kompletterad. Avkortade ben. Färgslitage. Sprickor.