Rubinrött glasskrin med mässingslister samt -beslag, små kulformade fötter med rosetter och pärlstav, hänklar med likartad dekor. L 10, h 9.
Svart glas med förgyllda mässingslister och räfflade sidor, l 10,5, h 5,3.
Repor, bruksslitage, nagg. Nyckel saknas.