Rektangulär form. Knopp i form av en blomma. L 16,5,B 9, H 2,5. Kub, L 6, B 6, H 6.
Bruksslitage. Nagg. Märken och repor. Senare knopp på brevpressen. Borrhål på kuben, dekorativt föremål saknas på kuben.