Vit, svart och grå marmor samt förgylld brons. Urhus upphängt mellan kolonner. Dekor av figurer och urnor. Vitemaljerad urtavla märkt "Drouot A PARIS". Längd 37, höjd 53 cm. Pendel medföljer.
En urnhänkel senare, smärre skador, förgyllning ställvis sliten. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.