Förgylld samt bronserad. Spegel med genombrutet krön, dekor av bl a fåglar rocaille samt växter. Liknande underdel. Infälld spegelram i glas. Konsolbord med svängda ben, dekor av bla rocaille samt lejonhuvudmaskroner. Marmorerad träskiva. L 82, B 38, H 166+76.
Färgbortfall. Slitage. Skador. Sprickor. Anlupet glas. Lagningar. Delar medföljer.