Mahogny. Sarg med två lådor. Hurts med dörr med bakomliggande hyllplan. Brickmärkt "A.B. Nordiska Kompaniet Stockholm C5522R7728". L 110, B 60, H 77. Nyckel finns.
Kraftigt slitage. Märken. Repor.