Mahognyfanér, rund tudelad skiva, avsmalnande ben med mässingsavslut o trissor. Fyra iläggsskivor medföljer. Bordets mått diam 120 H 75. Iläggsskivor L 122 B 60.
Omarbetat, kompletterat. Repor. Sitage. Ben med fanérskador.