1 ring med turkos, 1 ring med diamant, 1 med röda stenar på metall, Frans Oskar Lindroos (1907-1941) Helsingfors. Strl 17+, 17- samt 16.
Ett par örhängen, guld och kvarts, A. Tillander, Helsingfors 1957.
2 broscher, 18K med pärla, 1915 samt 14K med blå sten, ostämplad. L 5 resp. 3,5.
1 hänge, silver 925, klara stenar, l 2.
2 par örhängen, silver 925, klara stenar, diam 0,8.
Diamanten skadad, slitage.
Säljes till förmån för Högholmens Zoo