Svängda handtag, kulfötter, vågband, pärlstav samt hamrad dekor. Kaffekannas h 19, sockerskålens diam 9, gräddkannas h 7. Samtliga från C G Hallberg. Skål, K Andersson, diam 17.
Slitage, bucklor samt gravyr, kaffekanna saknar benringar samt handtag är trasigt vid fäste.