Bl.a. björk. Överskåp med dörrpar samt tre lådor. Rik intarsiadekor av stiliserade blomsterslingor och fåglar. Nyckelskyltar i ben. Stående på benställning med parställda kopplade balusterformade ben. L 155, B 55, H 159. Nyckel finns.
Repor. Nötmärken. Mindre fanérskador.