Brödkorg med hänkel, Kultakeskus, Tavastehus 1946, L 25.
Skålfat, stämplat 800, L 31.
Fat, Kultakeskus, Tavastehus 1939, diam. 14.
Fat, Suomen Kultasepät 1956, diam. 20.
Knivar, "Tapio" Tapio Wirkkala, Kultakeskus, Tavastehus, 1969. L 21,5.
Gravering, slitage, skador.