Förgylld och bronserad, delvis blålackerad. Rak form, pärl- och bandbård. Krön med porträttmedaljong. H 92.
Tidigare vitlackerad, framskrapad originalförgyllning och -bronsering. Slitage. Smärre skador, smärre dekordelar saknas, glaset anfrätt.