Rund vitmålad urtavla märkt JP Appelqvist Jönköping. Svartmålat fodral med förgyllda kineserier. L 54, B 25, H 253.
Denne urmakare levde 1801-1870 och flyttade 1830 till Jönköping.
Slitage. Färgbortfall. Sprickor. Lod saknas. Pendel finns. Ej funktionstestat. Nyckel saknas.
"Urmakare och klockor i Sverige och Finland", av Gunnar Pipping mfl, sid 191.