SPEGLAR MED KONSOLBORD, ett par, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Förgyllda och bronserade. Speglar med rundad överdel och rikt dekorerat och genombrutet krön med korsad fackla och pilkoger omgivna av rosengirlander. B 96, h 180. Konsolbord med svängda kopplade ben, låda i sargen och rik dekor av bla musikinstrument resp korsad pilbåge och pilkoger. Vita konturerade marmorskivor. L 98, b 49, h 80.

Slitage, skador, lagningar, ställvis bortfallen förgyllning och smärre dekordelar.

Provenance

Enligt etikett i lådbotten: "Dessa 2 spegelbord egdes af Öfverstelöjtnant H. Nisser, gåfvor af honom till sonen....S. Nisser, då han flyttade till Rotneby år 1882 sed ärfvdes vid hans död 1890 af hans broder Brukspatron Emil Nisser, som då flyttades till Rotneby"

Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.
Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?