Polykrom floral dekor delvis förgylld. Bestående av 1 kanna (h 16), 1 såsskål (l 24), 2 fat (l 30 resp 42), 2 skålar (l 22 resp 25), 6 tallrikar (diam 18), 6 tallrikar (diam 22), 6 tallrikar (diam 26) samt 6 djupa tallrikar (diam 23).
Brukslitage.