Skål med orange kantglasyr. Invändigt med polykrom figurscen samt spår av förgyllt landskap. Diam 24, h 9. Karott med lock. Polykrom glasyr med motiv av fåglar och växter. H 23.
Slitage. Glasyrmistor. Lock med kantnagg.