Mahognyfaner.Rak form med kannelerade snedställda hörn samt ben med mässingavslut. 3 lådor i sargen. Runda mässingsbeslag resp lister. Marmorskiva. L 117, B 54, H 84. Nyckel finns.
Slitage. Märken och repor. Smärre fanerskador. Några små kantlister i trä saknas. Nagg på skivan.