Genombruten ryggbricka i balusterform, några med s.k. nycklehål. Skuren dekor i ryggkrönet. Svängda from på sargen. Svängda kopplade ben med avslutande bollklofötter.
Bruksslitage. Märken och repor. Senare bestning. Renoverade. kompletterade. Senare skinn. Maskstunget.