Mönsterlagt fanér med intarsia av bla stjärnor. Välvt lock. 44 x 30, h 19. Benställning med fyra raka ben på fotplatta. Total höjd 141. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, smärre lagningar och skador. Senare lås och benställning.