Överdel med uppsvängt krön. Dörrpar med bakomliggande hyllor, bland annat skedhylla. Målad dekor på dörrspeglarna. En låda nedtill. L 102, B 50, H 200.
Bruksslitage. Färgslitage. Lös sockel. Delvis renoverad. Lös dörr. Märken och repor. Lagad. Maskstunget. List saknas upptill. Nyckel saknas.