S.k cassone. Ek. Plant lock. Front med rik skuren dekor av ansikten, valv och blomsterslingor. L 175, B 65, H 62. Nyckel finns.
Sprickor. Repor. Smärre dekorskador. Slagen front. Renoverad och kompletterad med bl.a. senare sargbitar. Nyckel med bristning.