Mahogny. En med välvt lock, mässingshandtag. L 30, H 13. En med plant lock med intarsiadekor av monogram, på kulfötter. L 17,5 , H 8. Nyckel finns.
Slitage. Fanérskador. Lös nyckelskylt.