Hexagonalform med brunbetsad ask. 18x18, h ca 17.
Slitage, repor, ej funktionstestad.
Inköpt av G. Ryan 15 juli, 1851, intyg förklaring av serienummer ut "Wheatstone Ladger C1047" med följer.