GOLVLAMPA, "Daphine Terra", Tommaso Cimini, Lumina, Italien, formgiven 1970-talets slut.
Svartlackerad, böjbar arm, vridbar vid bas 360 grader, gjutjärnsfot, märkt. H ca143.
Bruksslitage. Ej funktionstestad.