Förgylld kantdekor samt dekor i form av blomma. Fat, modell nr 3552, "Campanula rapuculus Mull" samt "Viola palustris L" diam 14,5. Kaffekoppar med fat, modell nr 3618, Trifolium striatum L" h ca 6.
Slitage i botten. Minimalt nagg samt slitage på fotring.