Rak form med utskurna detaljer i form av akantusväxt. Svarvade och bladhölstrade kolonner, två knoppar upptill. Stomme fanerad med pyramidmahogny. Nedtill beprydd med kraftiga mässingstrissor. Innermått L 182, b 90. Yttermått L 190, b 96, h 240. Två skydd i mahogny för skruvar på en kortsida medföljer.
Slitage och skador. Vissa fanerbitar upptill saknas. Madrass medföljer ej.