VICTOR WESTERHOLM, teckning, monogramsign. W, dat. Gerolstein 1879.
Hus i Gerolstein.
Bildstorlek 23x18,5.
Ej examinerad ur ram. Gulnad.
"Små verk av stora konstnärer" Galerie Hörhammer 1984, nr. 125.
A tergo handskriven text: " Teckning av Victor Westerholm vid 19 års ålder då han första gången vistades i Düsseldorff för sina studier. - intygar Hilma Westerholm"