Ek, rakt fodral med huv. Räfflad dekor. Urtavla av mässing med beslagsdekor, tennring. Datumfunktion. H 219. Pendel, lod och vev medföljer.
Hårt slitage, listbortfall, sprickor. Kompletterat. Urtavlan med skador. Pendeln avbruten. Ej funktionstestad.