Snedställda hörn. Beslag i smidesjärn. Fyra kulfötter. Profilerat rakt krön. Överdel med parställda dörrpar. Mellandel med svarvade stöd. Underdel med parställda dörrar, flankerad av två sidodörrar. Bakomliggande hyllplan. Målade dekor av blommor. L ca 142, B ca 58, H ca 197.
Bruksslitage. Märken och repor. Lös kulfot. Mellandelen senare. Delvis renoverad. Maskstunget. Färgslitage. Sprickor.