Jewellery
286307

KAMEL, guld 18k, Kina 1970-tal, kontrollstämplad i Finland 1975. Tot. vikt ca 721 g, utan sockel.

Driven och cicelerad dekor. Rikligt dekorerad med ädelstenar, halvädelstenar och emalj. Ca 87 st. smaragder, 28 st. cabochonslipade safirer, 2 st blåa stenar utgör ögonen, ca 72 st. små rubiner, 14 st. droppformade turmaliner, 36 st. droppformade jadestenar.
H 25,8, l 22,5.
Sockel i trä medföljer, h 3,4, l 25.

Dekorationsdelar lösa, emaljen med lätt slitage, små bristningar, stenarna med små skador

Auction closed
19 000 EUR
The auction is closed.