Sockel i mässing med dekor av bl.a. vit marmor. Rund urtavla med vit emalj. Dekor av två allegoriska figurer i bronspatinerad vitmetall. L 55, H 57.
Slitage. Smärre skador. Möjligen senare attribut. Glasskiva saknas. Pendel saknas. Nyckel saknas.