Ovoida genombrutna skålar med vardera två handtag, ovoida fat med gallerkant. Floral dekor i underglasyrblått. L 22-25, h 10.
Slitage, nagg, ett handtag med avslagen dekordetal, ett fat med äldre kantlagning.