Tvådelat. Fanér med rika inläggningar av ben. Fjorton lådor, lucka med bakomliggande sju mindre lådor. Benställning, låda i sargen med skrivrinredning, fyra kopplade delvis svarvade ben. Kulfötter. L 95, b 35-51, h 147. Nyckel finns.
Slitage, fanérskador och bubblor, sprickor, repor. Smärre fanérbortfall och lagningar. En lös bit medföljer.
Wallox-Säby.