Rektangulär. Förgylld och bronserad. Dekor med siluettbild an kvinna mot blå bakgrund i medaljong. Krönt av bandrosette. L 73, b 37,5.
Slitage, repor, senare bronsering samt förgyllning, senare bakstycke, avkortad, äldre icke ursprungligt anlupet glas.