Tvådelat. Valnöt och mahogny. Vitrin upptill med två dörrar. Nedtill med två dörrar och två lådor i sarg. Dörrar med reliefdekor av rotfaner och ringar i mahogny. L 105, b 50, h 184. Nyckel finns.
Smärre sprickor, mindre lagningar och kompletteringar av dekorbitar.