PETER PAUL RUBENS, efter, olja på uppfodrad duk. 16/1700-tal.
Nedtagandet från korset. 110 x 90.
Uppfodrad duk. Lagningar. Retuscher. Repa.
Peter Paul Rubens "The elevation from the cross" är en tredelad altartavla i Antwerpen. Auktionens målning är en spegelvänd bild av altartavlans mittparti och troligen utfört efter ett grafiskt blad.