Supkalk med graverad flroaldekor, stämplad "LLG", saknar års- samt stadsstämpel. H 13,5. Dosa, Jakob Engelberth Torsk, Stockholm 1847. Diam ca 5.
Bucklor. Slitage. Gravyr. Spricka. Skada.