Rak i formen. Rester av oxrödfärg på utsidan. Beslag i smidesjärn. Insidan av locket dekormålat. Namn monogram AED 1787. L 106, B 62, H 52.
Bruksslitage. Märken och repor. Sprickor. Maskstunget. Slitage i måleriet. Runda hål i bottenplattan troligen efter tassar/kulfötter.
Dekormålare enligt uppgift Peres Erik