Furu, svärtad samt betsad dekor i form av växter och ugglor. Glasdörrar samt hyllinredning. Ben med skuren dekor. Underrede med låda i fronten. Enligt uppgift Ryssland. L 103, b 62, h 223. Nyckel finns.
Slitage, torrsprickor, repor.