Bokhyllesystem. Två skåp med skjutdörrar med bakomliggande hyllplan. Tillhörande tidskriftshylla. Skåp med skjutdörrar i trä l 78 b 20 h 42. Skåp med glasdörrar l 78 b 20 h 42. Mått gavlar: 4 st l 78 b 11, 4 st l 78 b 30. Mått hyllplan 7 st l 78 b 20 och 4 st l 78 b 28.
Bruksslitage, smärre skador, slagmärken och repor.