Uppsvängt krön. Överdel med skåplucka med bakomliggande hyllplan med skedhylla. Låda i sargen. Underdel med skåplucka med bakomliggande hyllplan. Snedställda hörn. Kulfötter. L 128, B 51, H ca 221. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken och repor. Senare bemålning. Maskstunget. Keys included.