Kamelhårsfärgad botten med polykroma mille fleur-mönster och stor medaljong med shahporträtt. Smal mörkblå huvudbård med blommönster.
Jämnt slitage, smutsiga, fläckar, smärre skador, lagningar. Nedre kortsidorna med senare fransar.