Valnötsfanérat. Två dörrar med bakomvarande hyllplan (två finns) samt nederdel med låda. Profilerat krön med skuren dekor av hornspelande gosse. Rikt skuren dekor av maskaroner m m. L 240, b 90, h 240. Nyckel finns.
Bruksslitage, skador, maskstunget, renoverat och kompletterat. Dekordelar saknas samt delar medföljer.