Mahognyanér med inlägg av mässing och pärlemor. Metallskodda fötter. Svängt hyllplan. Fasetterat glas. Spegel avslutas med listkrön. Totala mått L 92, H 271,5, B 48.
Slitage. Fanérskador. Senare lackat. Skador på mässingsinläggen. Repor.