Malmkrona. Krönande fågel. 8 reflektorer i blomlikande from. Ursprungligen 8 ljusarmar. H ca 60.
Bruksslitage. En ljusarm saknas resp en avbruten. Märken och repor. Anlupet. Avbrutna armen medföljer.