På trefot med dekor av akantusblad och maskaroner. Knopp samt inläggningar i malakit. Förgyllt ur, urtavla med romerska siffror och sekundvisare. H 11.
Ej funktionstestat. Malakit med ställvis hårt slitage. Bucklor samt repor. Sekund samt timvisare möjligtvis utbytta.