Föreställer Johan Fredrik Grönlund.
Slitage, gulnat. Ramskador.
"Johan (Janne) Fredrik Grönlund. Präst vid Finska Gardet i Helsingfors. Sändes med gardet 1830-1831 till Polen. Polska upproret och fick en gång lov att leda ett slag då alla officerare hade stupat eller låg sjuka." (Informationen finns på målningens insida).