Vit bottenglasyr, delvis förgylld. Piedelstal med dekor av maskaroner. Avslutning med tassfötter. H 119. Urnan med dekor av änglar, lejonansikten och satyrer m.m. Ställvis förgylld. Svängda hänklar. H 63.
Slitage. Krackelyr. Smärre nagg. Piedestalen med mindre lagning.