Vas, yuan i celadon-glasyr. H 7. Vas, ming (368-1644) med blomsterdekor i underhlasyrblått. H 8. Vas, qing (1644-1912) i grön glasyr. H 9.
Slitage, krackelyrer. Smärre fotringsnagg. Ytsmuts.