Ek med förtennade metallbeslag. 12 innanförliggande lådor. Lådor samt insidan av dörrar rikt dekorerad med intarsiadekor i organiskt mönster. Med två hänklar. L 57, B 41, H 45.
Renoverad. Fuktfläckar. Repor. Slitage. Sprickor. Delar av intarsia dekor saknas. Smärre skador. Nyckel saknas.